logo.pngukr.png
База фільтрів
Фільтр гідравлічної системи: заміна, підбір, аналоги

Фільтр гідравлічної системи: заміна, підбір, аналоги

На кожному сучасному підприємстві використовується різна техніка та обладнання, що виконує свою роль.
Факт залишається фактом – без техніки нам уже не обійтися. Вона прискорює будь-яке виробництво, і за дві секунди виконує ту роботу, яка людським рукам не під силу. 

Витрачаються великі суми на покупку обладнання, потім на дороге обслуговування.
Постає питання: "Як же зменшити витрати?"
Ми тут, щоб допомогти вам. Заощаджуйте з нами, купуючи вигідно якісні фільтри для спецтехніки та обладнання. 
Ми зможемо Вам запропонувати гідравлічні фільтруючі елементи за дуже гарною ціною. А якість на висоті. Як завжди. 

Пам'ятайте: Компетентність коштує дорого, але некомпетентність ще дорожче.


Далі пропонуємо ознайомитися докладніше про види та призначення гідравлічних фільтрів.
Дізнайтеся, наскільки важлива ця деталь для Вашої техніки.

Фільтри гідравліки є спеціальні пристрої, необхідні для захисту різних гідросистем від усіляких забруднень.

Будь-яка гідравлічна система потребує захисту, незалежно від розміру, а також складності конструкції. Якщо в процесі роботи в систему потраплятимуть абразивні частинки, вони можуть легко пошкодити вразливі елементи насосів, двигунів або клапанів гідросистеми.

Несправності гідравлічної системи: головні причини

Існує велика кількість різноманітних видів забруднень, які можуть створювати проблеми. Насамперед - це тверді та абразивні частинки. Подібні забруднення є найбільш поширеними та небезпечними для нормального функціонування системи гідравліки. Наступний вид – це метали, що покривають, а також різноманітні легуючі добавки.

Досить шкідливими для гідравлічних систем є такі забруднення, як вода, оксиди, герметик, шлам, кислоти, а також інші біологічні елементи.

Не варто забувати про те, що пошкодження гідравлічних механізмів та елементів у 70% випадків відбувається з вини абразивних забруднень і лише 30% – внаслідок корозії.
Забруднення можуть потрапляти в механізми незвичайними способами, і іноді навіть разом з новим гідравлічним маслом, оскільки воно не є ідеально чистим. Саме тому воно має обов'язково проходити очищення спеціальними гідравлічними елементами.
Забруднення можуть бути як первинними – утвореними при виготовленні або збиранні системи, так і проникаючими – сміттям, яке потрапляє всередину механізму із зовнішнього середовища. І всі вони негативно впливатимуть на коректну роботу гідравлічної системи.
Щоб уберегти її від передчасного руйнування, необхідно скористатися якісними гідравлічними фільтроелементами.

Корпус гідравлічного фільтра: 3 основних види


напірні1е.jpg Використовується для збереження нормального робочого стану будь-якої гідравлічної системи. Як правило, монтується разом з насосом, для видалення найменших частинок різних забруднень. Крім того, досить широко використовується для захисту клапанів, які вимагають високих показників для очищення робочої рідини. Сучасні напірні фільтри високого тиску оснащуються електричним індикатором забруднень, і складаються з головки та знімної склянки, яку можна міняти при обслуговуванні. Фільтроелементи високого тиску виготовляються із міцних неорганічних волокон, які просочуються смолою. Вони відрізняються гарною, досить великою площею фільтрування, а також чудовою проникністю і брудоємністю. Відмінними перевагами можна назвати тривалий термін служби, великий діапазон робочих температур, високу ефективність затримки забруднень.
                                                                                   

Всмоктуючі.jpgШироко використовується для ефективного захисту насосів від забруднень абразивними частинками. Складається з колби та фільтруючого елемента.
Як правило, розташовується безпосередньо в гідробаку або на всмоктувальній лінії, що дозволяє успішно видаляти різні шкідливі домішки та забруднення.

Фільтруючий елемент для всмоктуючого фільтра створюється з металевої сітки або спеціальних волокон, які є дуже довговічними і практичними.

Елемент дозволяє не просто очищати робочу рідину, а й значно продовжувати термін експлуатації вашого обладнання, а також серйозно знизити кількість поломок чи збоїв у роботі.

Фільтруючий елемент для всмоктуючого фільтра необхідно підбирати строго за розміром і типом, щоб запобігти процесу спінювання в окремих частинах насоса.


Використовуються для чищення робочої рідини гідросистеми. Конструктивно складається з колби та фільтруючого елемента.
Встановлюються за допомогою напівзанурення в робочу рідину бака та елемент на зливний фільтр забезпечує максимальне чищення гідравлічної системи. Саме такий варіант установки є найбільш оптимальним, оскільки він дозволить надійно та досить міцно зміцнити пристрій, а також забезпечити зручний доступ для подальшої заміни елемента. Оснащені перепускним клапаном, такі фільтри, навіть за досить невеликого розміру, є дуже продуктивними, тому здатні робити будь-яке очищення рідини не просто оперативно, а й ефективно. Зливні пристрої для очищення рідини використовуються переважно для особливо важких мобільних машин або спеціальних промислових установок.



Гідравлічні елементи: фільтруючий матеріал для фільтрів

Сучасні гідравлічні елементи, що фільтрують, виготовляються з різних матеріалів, які здатні забезпечити ефективний захист всіх елементів гідросистеми від передчасного зносу, появи подряпин або замикань електричних клапанів. Найпоширенішими є металеві сітки, целюлоза чи скловолокно.
Металева сітка для фільтрів має незаперечну перевагу – властивість регенерації. Саме тому такі фільтроелементи використовуються і для очищення промивних масел, і для фільтрації відпрацювання.
Фільтри целюлози можуть відмінно конкурувати за своєю якістю та технічними характеристиками з такими самими пристроями з іншої сировини, але вони мають меншу тривалість роботи.
Фільтри скловолокно вважаються досить практичними, довговічними і відрізняються гарною брудоємністю. Їхня вартість вища, ніж у паперових, але й служитимуть вони набагато довше.